استعدادیابی کودکان، از چرایی تا مزایا

توسط | آبان ۱۸, ۱۴۰۰ | آموزشی, مشاوره تحصیلی, مشاوره تربیتی | ۰ دیدگاه

استعدادیابی کودکان ضرورت دنیای امروز

تربیت متخصص

مقدمه

دنیای امروزی متخصصین فعال و پویا و با انرژی می باشد برای اینکه یک متخصص انرژی و توان لازم و همچنین حوصله به وقت کافی برای فعالیت خود داشته باشد بایستی بتواند در ابتدای جوانی در زمینه کاری خود یک متخصص تمام عیار تبدیل شود. استعدادیابی کودکان لازمه رسیدن به چنین شرایطی برای جامعه می باشد.

استعدادیابی کودکان و تمرکز بر روی تربیت افراد متخصص یکی ازروش هایی است که باعث شده است کشورهای پیشرفته متخصصین جوان مدیریت امور را در دست بگیرند. استعدادیابی کودکان او در دوران نوجوانی و کودکی روی علاقه و استعداد کودکان کار می شود تا در سن جوانی به جای اینکه به دنبال کسب دانش مقدماتی در حوزه تخصصی خود باشد، با دانش کافی ارائه خدمات در حوزه می پردازد.

استعدادیابی در کودکی فعالیت در حوزه مورد علاقه خود شخص باعث ایجاد خودشناسی رضایت قلبی در شخص شده و این باعث خواهد شد که شخص در طول زندگی خود همواره خشنود و راضی باشد. و در صورتی که افراد زیادی در جامعه چنین شرایطی را داشته باشند به تبع جامعه شاد و پویا خواهیم داشت.

استعدادیابی کودکان

مفهوم استعدادیابی کودکان

به  فرایند شناسایی و مشخص کردن توانایی های بالقوه هر که در ذات او وجود دارد، استعداد یابی گفته می شود. شناسایی استعدادها کمک خواهد کرد که شخص بتواند مسیر زندگی کاری خود را هر چه زودتر پیدا کرده و با سرمایه گذاری بر روی آن مهارت فوق تخصص لازم در آن زمینه برسد. به دست آوردن تخصص لازم در نوجوانی و جوانی باعث خواهد شد که شخص احساس خوشایندی در انجام وظایف خود در حیطه کاری داشته باشد، این احساس خوشایند می‌تواند به مرور زمان به جامعه نیز منتقل شود.

از آنجایی که استعداد به صورت ذاتی در هر شخص وجود دارد و اکتسابی نمیباشد پس به جای آنکه در سنین بالا به دنبال استعدادهای خود بگردیم بهتر است در سنین پایین و در دوران کودکی استعداد های خاص شناسایی شوند تا فرصت کافی جهت شکوفایی آن وجود داشته باشد. بهترین زمان جهت استعدادیابی در کودکان از سنین ۳ تا ۶ سال می باشد. چرا که تجربه نشان می دهد با استعداد یابی در این فاصله سنی نتایج شگفت انگیزی به دست خواهد آمد. 

استعدادیابی کودکان 3 الی 6

استعدادیابی کودکان بهترین سرمایه گذاری برای آینده

در حال حاضر متاسفانه افراد زیادی وجود دارند که معتقد هستند استعدادیابی و توجه به علایق و هنرهای کودکانه کاری بسیار بیهوده بوده و والدین به جای تمرکز بر روی این امور بایستی به فکر امور تجاری باشند تا رفاه بیشتری را در اختیار فرزندان قرار دهند. اما اگر با دقت بیشتری به جوامع پیشرفته بنگریم و همچنین زندگی نامه افراد موفق را مطالعه نماییم متوجه خواهیم شد که اکثر آنها به جای آنکه یک سرمایه خوب در اختیار داشته باشند، هدف خود را از کودکی پیدا کرده به سعی در رسیدن به آن نموده اند و این امر باعث شده است که به موفقیت‌های چشمگیری برسند.

علاوه بر مطب فوق افرادی که از کودکی استعداد خود را شناسایی نموده و هدف خود را مشخص نموده اند و سپس جهت رسیدن به این هدف تلاش کرده‌اند بدون توجه به اینکه به موفقیت رسیده اند یا خیر، رضایت و خشنودی زندگی همراه با آرامش بزرگترین دستاوردی است که والدین با استعداد یابی به موقع به آنها اعطا نموده اند. اما افراد بسیار زیادی هم هستند که با وجود آنکه از نظر مالی هیچ دغدغه ای ندارند اما چون به صورت قلبی از موقعیتی که هستند راضی نیستند اون آرامش و رضایت را از زندگی کسب نمی نمایند.

استعداد

روش های استعدادیابی در کودکان

استعدادیابی کودکان همانند استعدادیابی در بزرگسالان با استفاده از یک سری تست های روانشناسی و علایق صورت می پذیرد. اما با توجه به جهان بینی و شناخت پیرامون هنوز در کودکان به طور کامل شکل نگرفته و همچنین آنها نمی توانند مسائل و امور به طور کامل درک نمایند، روش های استعدادیابی و تست های روانشناسی آنها به تبع متفاوت خواهد بود.

متاسفانه سایت ها و مراکز زیادی به دلیل نداشتن اطلاعات و تخصص کافی در این زمینه اقدام به ارائه یک سری تست ها بدون در نظر گرفتن شرایط لازم می نمایند و این امر باعث می شود که نتایج به دست آمده با خطای بسیار فاحشی صورت پذیرد. به طور کلی جهت استعدادیابی در کودکان باید شخص تست گیرنده و یا همان استعدادیاب تخصص لازم و تجربه لازم در این زمینه را داشته باشد. تا بتواند نتایج به دست آمده از تست ها را به خوبی تحلیل نموده و والدین را با یک راهنمایی مناسب جهت حمایت از فرزندانشان همراهی کند.

یادگیری

موسسه مشاوره تحصیلی دکتر صیادی با ارائه خدمات در زمینه انتخاب رشته و مشاوره تحصیلی و شغلی و همچنین در زمینه اختصاصی استعدادیابی کودکان با در نظر گرفتن شرایط و سن کودک و همچنین شرایط خانواده و اجتماع در خدمت شما هموطنان می باشد. جهت رزرو کردن زمان برای استعداد یابی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. و همچنین می توانید در دوره های آموزشی تندخوانی که توسط خانم دکتر صیادی برگزار می‌شود شرکت نمایید

رزرو زمان مشاوره

 

 

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *