اکثر دانش‌آموزان برای درس‌خواندن و یادگیری بهتر مطالب  مشکل دارند و نمی‌توانند با تمرکز کامل درس بخوانند و در امتحان برخلاف تلاشی که کرده‌اند نمره خوبی کسب نمی‌کنند. این امر باعث ناامیدی و کاهش اعتمادبه‌نفس در دانش‌آموزان می‌شود.

این امر به درک بهتر آن‌ها کمک خواهد کرد درحالی‌که این‌چنین نیست ذهن توانایی درک هزاران کلمه را در هر دقیقه دارد و با کند خواندن فقط به ذهن این فرصت را می‌دهید که مشغولیت دیگری برای خود پیدا کند و شما در حین مطالعه حواستان پرت شود برای مطالعه خوب باید سرعت مطالعه را افزایش دهید تا ذهن فرصت منحرف شدن را نداشته باشد.

در این مقاله می‌خواهیم والدین و دانش‌آموزان را با روش مطالعه تندخوانی و معایب و مزایایی این روش آشنا کنیم در ادامه مقاله ما را همراهی کنید.

تعریف تندخوانی

به مجموعه راهکارها و روش‌های که در کنار افزایش حافظه باعث  تمرکز و درک بهتر مطالب می‌شود مطالعه به روش تندخوانی می‌گویند. مطالعه به روش تندخوانی می‌تواند به شما کمک کند در زمان کمتر بیشترین مطالعه را انجام دهید و به برنامه‌ریزی‌های روزانه خود برسید؛ مثلاً اگر یک مبحث از کتاب درسی را در دو تا سه ساعت مطالعه کنید به روش تندخوانی در یک ساعت می‌توانید مطالب را بخوانید و هرچقدر سرعت مطالعه بیشتر باشد تمرکز هم‌افزایش می‌یابد.

مزایای مطالعه با روش تندخوانی

مطالعه و درس‌خواندن به روش تندخوانی فواید بسیاری دارد که به برخی از مزایا می‌پردازیم:

تقویت حافظه

تقویت حافظه یکی از مهم‌ترین فواید تندخوانی است که بسیاری از مدرسان در کنار روش تقویت حافظه روش تندخوانی را هم تدریس می‌کنند تا با کمک روش تندخوانی حافظه عملکرد خوبی داشته باشد و دانش‌آموز بتواند با به‌کارگیری تندخوانی حافظه را هم تحریک کند.

درک بهتر با تندخوانی

افزایش درک مطالب

زمانی که مطالعه کندی دارید فکرتان  به دنبال فعالیت‌ها دیگر می‌گردد و این امر باعث می‌شود که مطلب مطالعه شده را درک نکنید و اصلاً نفهمید که  در مورد چه موضوعی مطالعه می‌کردید؛ ولی اگر مطالعه‌ای با سرعت داشته باشید ذهن درگیر موضوع مطالعه می‌شود و دیگر فرصت درگیرشدن با فعالیت دیگر را ندارد و می‌توانید با تمرکز کامل مطالعه را ادامه دهید و درک بهتری از مطالب داشته باشید.

افزایش قدرت تمرکز

در همه کارها و فعالیت‌های که انجام می‌دهید وقتی سرعت انجام آن فعالیت بیشتر است با تمرکز و دقت بیشتری آن فعالیت را انجام خواهید داد در مطالعه هم هرچقدر سرعت بیشتری داشته باشید با تمرکز و دقت بالایی می‌توانید مطالب را درک کنید. سرعت و تمرکز در مطالعه مکمل هم هستند.

هماهنگی حواس پنج‌گانه

در هنگام مطالعه هر پنج حواس ما به طور غیرارادی معطوف مطالعه می‌شود به‌طوری که شما بوی غذای پخته شده و صداهای اطراف را نمی‌شنوید و کامل تمام حس پنج‌گانه در هنگام مطالعه به روش تندخوانی متمرکز موضوع موردمطالعه خواهد بود. این موضوع از تمرکز بالابودن در این روش نشئت می‌گیرد.

صرفه جویی در زمان

مطالعه به روش تندخوانی علاوه بر مزایایی که دارد باعث صرفه‌جویی در زمان هم می‌شود به‌طوری که در زمان کوتاه می‌توانید مطالب درسی را بخوانید و به برنامه‌ریزی‌های روزانه هم برسید و از وقت خود بهترین استفاده‌ها را کنید و با صرف زمان کمتر نمره‌های عالی کسب کنید.

معایب تندخوانی

با مزایایی که برای تندخوانی بیان شده است دیگر جایی برای معایب وجود ندارد؛ زیرا اساس یک مطالعه‌ای خوب  تمرکز و درک مطلب است که با تندخوانی هر دوی این مهارت‌ها را به دست می‌آورید پس مطالعه به روش تندخوانی هیچ معایب وجود ندارد فقط کافی است تندخوانی را اصولی و در کنار یک مربی باتجربه و متخصص یاد بگیرید تا بتوانید اصولی روش تندخوانی را در مطالعات خود پیاده‌سازی کنید و موفق شوید.

یادگیری اصول تندخوانی

ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم و روزانه برای کسب موفقیت باید مطالعات زیادی را انجام دهیم و اگر اصول تندخوانی را بلد نباشیم از بقیه افراد موفق عقب می‌مانیم و میزان مطالعه مفید کاهش می‌یابد. برای زندگی عادی هم باید روزانه مطالعه‌ای داشت پس یادگیری اصول تندخوانی یکی از مهم‌ترین روش مطالعه است. در حال حاضر یادگیری اصول روش تندخوانی یکی از مهارت مهم و پراهمیت است و استفاده از این مهارت باعث موفقیت و جلو افتادن در زندگی روزمره و  در درس  می‌شود.

صرفه جویی در زمان با تندخوانی

بهترین ویژگی دوره تندخوانی

قبل از یادگیری هر مهارت و فعالیتی باید هدف خود را برای آموزش مشخص کنید تا در یادگیری مهارت موفق شوید. ویژگی‌های که باید یک دوره تندخوانی داشته باشد در اولین مرحله باید یک مربی کاربلد و متخصص روش تندخوانی  را آموزش دهد و نحوه آموزش مهارت و تکنیک‌های که برای آموزش دارد دیگر ویژگی یک دوره عالی است و در آخر نوع برنامه‌ریزی و قیمت دوره و پکیج تندخوانی می‌تواند جزوه ویژگی‌ها باشد.

سخن آخر

دانش‌آموزان برای مطالعه دروس خود روش‌های زیادی را انجام می‌دهند و در پایان هم هیچ نتیجه‌ا‌ی نمی‌گیرند و از درس‌خواندن ناامید می‌شوند و در این امر کم‌حافظه بودن خود را دلیل نمرات کم خود می‌دانند درحالی‌که چنین نیست؛ بلکه دانش‌آموزان برای مطالعه روش مناسبی ندارند. مطالعه به روش تندخوانی در کنار سرعت بخشیدن به مطالعه باعث افزایش تمرکز و درک مطالب می‌شود. تندخوانی مزایایی زیادی دارد که مهم‌ترین مزایایی روش تندخوانی افزایش حافظه و تمرکز است. دانش‌آموزان  با به‌کارگیری روش تندخوانی می‌تواند در زمان هم صرفه‌جویی کنند و به برنامه‌ریزی روزانه خود برسد.

تندخوانی چیست؟

به مجموعه راهکارها و روش‌های که در کنار افزایش حافظه باعث  تمرکز و درک بهتر مطالب می‌شود را روش مطالعه به روش تندخوانی می‌گویند.

آیا تندخوانی فوایدی دارد؟

بله صرفه‌جویی در زمان، هماهنگی حواس پنج‌گانه، افزایش قدرت تمرکز، افزایش درک مطالب، تقویت حافظه

از کی می‌توان تندخوانی را شروع کرد؟

تندخوانی را باید به طور اصولی یاد بگیرید و بعد با تمرین و تکرار این روش مطالعه را به طور دائمی در هنگام مطالعه انجام دهید و برای عادت کردن به مطالعه به روش تندخوانی باید صبر و حوصله داشته باشید.