مهم‌ترین درس برای رشته‌های تجربی، زیست شناسی است که در کنکور هم از اهمیت خاصی برخوردار است به‌طوری که  برای پذیرفته شدن در رشته‌های پزشکی، پرستاری و دیگر رشته‌ها خوب دانشگاهی باید زیست‌شناسی کنکور را با درصد بالای پاسخ داده باشید که این امر کار آسانی نیست و زیست‌شناسی جزو دروس دشوار رشته‌ای علوم‌تجربی است.

داوطلبانی بوده‌اند که با تلاش و پشتکار توانسته‌اند با زدن درصد بالای از زیست‌شناسی کنکور رتبه خوبی به دست آورند در رشته‌های پزشکی، پرستاری و دیگر رشته‌های خوب قبول شوند پس شما هم با به‌کارگیری راه و روش مناسب برای یادگیری درس زیست‌شناسی کنکور می‌توانید موفق شوید. بسیار از داوطلبان بوده‌اند که در درس زیست‌شناسی ضعیف بوده‌اند و امیدی به موفقیت در کنکور نداشته؛ ولی با پیداکردن روش درست مطالعه و انگیزه بالا توانستند رتبه برتر شوند و به هدف خود برسند پس همه‌ای افراد می‌توانند به رتبه‌ای دلخواه خود برسند فقط کافی است پا در این مسیر بگذارند و تلاش کنند.

ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد راه و روش درست مطالعه زیست‌شناسی کنکور صحبت کنیم و راز موفقیت داوطلبان برتر در زیست‌شناسی کنکور را در اختیار شما قرار دهیم.

اهمیت زیست شناسی در کنکور

۵۰ سؤال از کنکور تجربی به درس زیست‌شناسی تعلق دارد و هر پاسخ درست ضریب ۱۲ را دارد که زیست‌شناسی یکی از دروسی است که بالاترین ضریب را در میان دیگر درس‌ها  دارد که اگر داوطلبی بتواند پاسخ صحیح به این سؤالات دهد می‌تواند رتبه خود را به‌صورت چشمگیر بالا ببرد و به رتبه برتر شدن نزدیک کند. زیست‌شناسی به ۳ بخش تقسیم می‌شود زیست جانوری انسانی، زیست سلول و مولکولی، زیست گیاهی و ژنتیک.

روش مطالعه درس زیست شناسی کنکور

درس زیست‌شناسی همان‌طور که می‌دانید جزو دروسی مفهومی رشته‌های علوم‌تجربی است که باید با شیوه و روش مطالعه این درس آشنا باشید تا بتوانید این درس را آسان‌تر مطالعه کنید و این کتاب را به‌راحتی یاد بگیرید. که ما در این بخش از مقاله ۵ روش اصلی که رتبه برتری‌ها با به‌کارگیری این روش‌ها به نتیجه رسیده‌اند را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

داشتن برنامه‌ریزی و زمان‌بندی

با داشتن برنامه‌ریزی در هر کاری می‌توان کار یا فعالیت را در زمان مشخص انجام داد و با برنامه‌ریزی برای مطالعه می‌توانید برای مطالعه هر بخش از کتاب زمان مناسبی را صرف کنید و از هدردادن زمان برای مطالعه مباحث کم‌اهمیت بپرهیزید و مطالعه کتاب را در زمان مشخص شده تمام کنید و به تست‌زدن و مطالعه کتاب‌های کمک‌آموزشی بپردازید. برای برنامه‌ریزی حتماً از یک مشاور یا یک رتبه برتری کمک بگیرید واز تجربیات آن‌ها استفاده کنید.

نکته برداری و خلاصه‌نویسی

یکی از روش‌های مطالعه مفید تندخوانی است به‌طوری که شما بخش موردنظر را سریع بخوانید تا بر موضوع مطالعه آگاهی داشته باشید و بعد جزئ، جزئ کتاب را مفهومی بخوانید  نکات مهم را یادداشت کنید و بعد اتمام مطالعه خلاصه‌ای از مطالب خوانده شده بنویسید این روش مطالعه به درک و یادگیری شما کمک بسیاری می‌کند.

زیست و ریاضی در کنکور

از کتاب‌های کمک‌آموزشی غافل نشوید

کتاب‌های کمک‌آموزشی یکی از ابزارهای آموزشی است که برای یادگیری  مرور مطالب خوانده شده کمک میکند. ازمطالعه  کتابها کمک آموزشی بعد از خواندن و تسلط کامل داشتن به کتاب درسی غافل نشوید و از که دارای شکلها،نمودارها و تصاویری که شما را برای فهم مطالب کمک میکند استفاده کنید.فلش کارت ها هم ابزار کمک آموزشی هستند که نکات مهم درس زیست شناسی کنکور را در خود دارند و در زمان اوقات فراغت میتوانید آن ها را مطالعه کنید.

ترکیبی و مفهومی مطالعه کردن

درس زیست شناسی یکی از درس های مفهومی رشته علوم تجربی است که باید مفهومی مطالعه شود و از حفظ کرد این درس خودداری کنید زیرا در کنکور به نتییجه دلخواه نمرسید و با فراموش کردن مطالب استرس میگیرید و نمیتوانید به دیگر سوالات پاسخ دهید. مفاهیم و بخش های زیست شناسی به هم مربوط میشوند پس این درس باید ترکیبی مطالعه شود  تک بعدی خواند مطالب به درک مباحث دیگر کمک نمیکند بلکه مباحث زیست شناسی به صورت زنجیر وار هستند.

شرکت در آزمون های شبیه ساز کنکور

شرکت در آزمونهای شبیه ساز کنکور باعث میشود استرس و اضطراب داوطلب از بین برود و با چگونگی و نوع سوالات زیست شناسی کنکور و دیگر دروس آشنا شود و بتواند با مطالعه مطالب پرتکرار و مهم در کنکور موفق شود و رتبه دلخواه خود را به دست آورد.

راز موفقیت رتبه برترها در زیست شناسی کنکور سالهای گذشته

در مصاحبه با رتبه برترها آن‌ها راز موفقیت خود را این‌گونه شرح داده اند که در ابتدا باید به تدیریس معلم توجه کافی داشته باشیم و در منزل مطالب تدریس شده را بخوانیم و سوالات کتاب درسی را پاسخ دهیم و از کتابهای کمک آموزشی استفاده کنیم و سوالات و تستهای مربوط به بخش خوانده شده را مطالعه کنیم و در فواصل زمانی کوتاه مدت مرور بر مباحث مطالعه شده داشته باشیم و در آخر در در آزمون های شبیه ساز شرکت کنیم ودر آخر با سعی و تلاش و یادگیری عمیق به رتبه برتری نزدیک خواهید شد.

سخن آخر

برای یادگیری هر درسی راه و شیوه مربوط به آن درس وجود دارد که با دانستن این روش مطالعه و یادگیری آسان میشود.درس زیست شناسی کنکور یکی از مهم ترین و مفهومی ترین دروس رشته‌ای علوم تجربی است.برای موفقیت در زیست شناسی کنکور باید این درس را به‌صورت مفهومی مطالعه کنید و درک و یادگیری عمیقی داشته باید تا بتوانید به سؤالات کنکور پاسخ دهید.

زیست‌شناسی کنکور دارای ۵۰ سؤال است و زمان پاسخ‌گویی ۳۵ دقیقه است. کتاب زیست‌شناسی دارایی بخش‌های است که به هم دیگر مربوط میشوند و باید مطالعه‌ای این درس را به صورت ترکیبی انجام دهید تا مطالب را یاد بگیرید.

درس زیست شناسی چند سوال را در کنکور به خود اختصاص داده است؟

۵۰ سوال در کنکور از درس زیست شناسی طراحی شده است و ۳۵ دقیقه زمان برای پاسخگیی به سوالات داده شده است.

آیا فقط با حفظ کردن ودرس زیست شناسی میتوان به سوالات کننکور پاسخ داد؟ 

از حفظ کرد این درس خودداری کنید زیرا در کنکور به نتییجه دلخواه نمرسید و با فراموش کردن مطالب استرس میگیرید و نمیتوانید به دیگر سوالات پاسخ دهید

رمز موفقیت داوطلبان رتبه برتر سالهای گذشته چیست؟

  •  داشتن برنامه ریزی و زمان بندی
  • شرکت در آزمون های شبیه ساز کنکور
  • ترکیبی  مفهومی مطالعه کردن
  • از کتابهای کمک آموزشی غافل نشوید
  • نکته برداری و خلاصه نویسی