انتخاب رشته قبل از کنکور برای مشخص شدن ضریب درس

توسط | آذر ۱۲, ۱۴۰۰ | آموزشی, مشاوره تحصیلی, مشاوره تربیتی | ۰ دیدگاه

با برنامه ریزی درست بر روی دروس

قبل از کنکور رشته مورد علاقه خودت رو انتخاب کن !!!

سوالات داوطلبان کنکور ۱۴۰۱

آیا تمامی دروس در رشته های مختلف به یا اندازه تاثیر دارد؟ آیا دروس مختلف در رشته های مختلف تاثیر متفاوت دارد؟ آیا ضریب شیمی در رشته دارو سازی بیشتر از ضریب فیزیک تاثیر دارد یا فرقی ندارد؟ من کدوم درس را بیشتر از بقیه بخونم تا موفقتر بشم؟ آیا برای فلان رشته درس ریاضی به اندازه فلان رشته اهمیت دارد؟

موفقیت

توصیه کلی به داوطلبان کنکور ۱۴۰۱

هیچ درسی بدون تاثیر در رتبه شما نیست، پس اگر درسی را که شما در آن استعداد دارید و می توانید با اندک سرمایه گذاری ( منظور از سرمایه گذاری اختصاص وقت و یا در برخی موارد کلاس و یا جزوه اضافی می باشد) به نتایج خوبی دست یابید آن درس را حتی اگر ضریب پایین تری هم نسبت به بقیه دارد نادیده نگیرید. سعی کنید درصد تمامی دروس شما در یک رنج باشد برای مثال در عمومی ها اگر شما دو درس را در نظر بگیرید اگر هر دوی آنها را نزدیک ۵۰ درصد بزنید بهتر از آن است که یکی را ۷۵ و دیگری را ۲۵ بزنید. البته این موضوع به استعداد و علاقه شما نیز بستگی دارد و اگر به درسی اصلا علاقه ندارید و یا به فرض محال استعداد ندارید خوب برای آن درس استثنا قائل شویم.

همچنان که برای کنکور و مطالعه خود برنامه ریزی دارید برای رشته خود و انتخاب رشته بعد کنکور نیز برنامه ریز کنید. یعنی از همین ابتدای کار بدون بلند پروازی های الکی و کنار آمدن با واقعیت ها و همچنین شناسایی توانمندی های خود انتخاب رشته کنید و سپس نسبت به انتخاب رشته خود برنامه ریزی درسی خود برای کنکور را تنظیم نمایید.

نکات مهم کنکور 1401

ضریب دروس عمومی

جدااز اینکه رشته دوره متوسطه شما چی هستش و یا اینکه در چه رشته ای از کنکور شرکت کرده اید و همچنین بدون در نظر گرفتن رشته انتخابی شما در انتخاب رشته ضرایب دروس عمومی برای همه یکسان می باشد. همانند جدول زیر که ضرایب دروس عمومی را مشخص نموده است ادبیات فارسی با ضریب ۴ بیشترین تاثیر را در بین دروس عمومی بخود اختصاص داده است و بعد از آن دینی با ضریب ۳ و سپس زبان و عربی با ضریب ۲ قرار گرفته اند.

ضرایب دروس عمومی

ضریب دروس تخصصی برای داوطلبان رشته ریاضی

دروس تخصصی در در رشته ریاضی که شامل دروس ریاضی، فیزیک و شیمی می باشد برای هر زیر گروه متفاوت می باشد. بطوری که همانند شکل زیر ضریب درس ریاضی برای دو زیر گروه یک و دو ضریب ۴ دارد و برای زیر گروه سه ضریب ۳ دارد. و همچنین درس شیمی برای زیر گروه یک ضریب ۲ و برای زیر گروه سه ضریب ۳ دارد. خوب مسلما شخصی که می خواهد در رسته های زیر گروه یک ریاضی ادامه تحصیل دهد باید کمتر از شخصی که می خواهد در رشته های زیر گروه سه ریاضی ادامه تحصیل دهد برای شیمی وقت اختصاص دهد و بهتر است آن وقت را بر روی ریاضی اضافه کند.

ضرایب دروس تخصصی ریاضی

ضریب دروس تخصصی برای داوطلبان رشته تجربی

دروس تخصصی در در رشته تجربی که شامل دروس ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست و زمین شناسی می باشد برای هر زیر گروه متفاوت می باشد. بطوری که همانند شکل زیر ضریب درس زیست شناسی برای دو زیر گروه یک و دو ضریب ۴ دارد و برای دو زیر گروه سه و چهار ضریب ۲ دارد. و همچنین درس ریاضی برای زیر گروه یک ضریب ۲ و برای زیر گروه سه ضریب ۳ دارد. خوب مسلما شخصی که می خواهد در رسته های زیر گروه یک تجربی ادامه تحصیل دهد باید کمتر از شخصی که می خواهد در رشته های زیر گروه سه تجربی ادامه تحصیل دهد برای ریاضی وقت اختصاص دهد و بهتر است آن وقت را بر روی زیست شناسی اضافه کند.

ضرایب دروس تخصصی تجربی

ضریب دروس تخصصی برای داوطلبان رشته انسانی

دروس تخصصی در در رشته انسانی که شامل دروس ریاضی، اقتصاد،ربان و ادبیات فارسی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق وروانشناسی می باشد برای هر زیر گروه متفاوت می باشد. بطوری که همانطوری که در شکل نیز نشان داده شده است درس تاریخ و جغرافیا برای داوطلبان کنکور که خواهان ادامه تحصیل در رشته های مربوط به زیر گروه چهار انسانی می باشد مهمتر و موثر تر از بقیه زیر گروه ها می باشد.

ضرایب دروس تخصصی انسانی

ضریب دروس تخصصی برای داوطلبان رشته هنر

دروس تخصصی در در رشته انسانی که شامل دروس درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد است برای هر زیر گروه متفاوت می باشد.

ضرایب دروس تخصصی هنر

ضرایب دروس تخصصی برای داوطلبان رشته انسانی

دروس تخصصی در در رشته انسانی که شامل دروس زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، زبان خارجی، ربان تخصصی اینگلیسی، زبان تخصصی آلمانی و زبان تخصصی فرانسه است، برای هر زیر گروه متفاوت می باشد.

ضرایب دروس تخصصی زبان

جمع بندی مطالب

در پایان اگر می خواهید کاملا اصولی و هدفمند در کنکور شرکت کنید بهتر است از اول کار برای آینده خود با مشورت از متخصصین تصمیم بگیرید و هدف خود را مشخص نمایید تا در زمان مطالع نیز علاوه بر اینکه انگیزه کافی برای رسیدن به هدف داشته باشید، با برنامه نیز برای هر درس زمان و سرمایه کافی اختصاص دهید.

در کل اگر احساس می کنید که هنوز به آینده شغلی خود بطور جدی فکر نکرده اید و یا اینکه به نتیجه نرسیده اید بهتر است ابتدا تکلیف این موضوع را مشخص نموده و سپس اقدام به برنامه ریزی درسی جهت شرکت در کنکور کنید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *