یادگیری موثر و عوامل موثر در آن

توسط | مهر ۲۳, ۱۴۰۰ | آموزشی, مشاوره تحصیلی, مشاوره تربیتی | ۰ دیدگاه

یادگیری، عوامل موثر در آن !!!

موثر مطالعه کنیم

مقدمه ای بر یادگیری

آموزش و یادگیری از بزرگترین نعمت های خداوند متعال در بشر می باشد. چرا که تمامی دستاوردهای بشر در طول تاریخ در سایه آموزش اتفاق افتاده است. یادگیری یک امر انفرادی نمی باشد چرا که در امر، این یعنی یادگیری شخصی که یاد میگیرد  به شخص یاد دهنده وابسته است. هرچند که اتفاق می‌افتد که شخص به صورت انفرادی اقدام به یادگیری و تجربه کردند میکند. مادر در دوران کنونی که سرعت افزایش علوم و فنون بسیار بالا می باشد امکان ندارد شخصی بتواند بدون استفاده از تجارب دیگران و همچنین علوم موجود خود به تنهایی از صفر نقطه کنونی و یا بالاتر از آن برسد.

وقتی صحبت از یادگیری می شود عوامل موثر زیادی در آن دخیل هستند تا یادگیری تبدیل به یادگیری موثر شود. عواملی مانند سرعت یادگیری، یادآوری، بهره بردن و انتقال آن به دیگران آیتم هایی هستند که مشخص می کنند آیا یادگیری موثر بوده یا خیر؟

هرچقدر که سرعت یادگیری بالاتر باشد با توجه به محدودیت زمانی شخص می تواند علوم زیادی را فرا گرفته و در مدیریت انرژی و زمان بهتر عمل نماید. به یاد آوردن مطالب بعد از گذشت چندین زمان و همچنین سرعت به یاد آوری آن ها نیز نقش موثری در نوع یادگیری دارد. یادگیری مطالب باید به گونه ای باشد که شخص بتواند در زمان های مشخص از این اطلاعات نهایت استفاده را ببرد در واقع هنگامی این اتفاق می‌افتد یادگیری به صورت کامل و با درک مطالب همراه باشد. توانایی انتقال مطالب یاد گرفته شده به دیگران نیز یکی از آیتمهای یادگیری موثر به شمار می آید یعنی شخص یاد گیرنده باید این توانایی را نیز بیاموزد که بتوانند مطالب یاد گرفته شده را به شخص یا اشخاص دیگری نیز انتقال دهد.

یادگیری موثر

عوامل موثر در یادگیری

حال که با یادگیری موثر آشنا شده ایم سوالی که مطرح می‌شود این است که یادگیری موثر چگونه اتفاق می افتد؟ عوامل موثر در یادگیری کدام ها هستند؟ چه اصولی را باید رعایت نماییم یادگیری ما به صورت موثر انجام شود؟ در پاسخ به تمامی سوالات فوق و سوالات مشابه با آن باید بگوییم که برای اینکه یک عمل یادگیری تبدیل به یادگیری موثر شود باید اصول زیر را رعایت نماییم:

 1. تقویت و بهبود حافظه: اساسی ترین و پایه ای ترین اصلی که بایستی رعایت شود تقویت و بهبود عملکرد حافظه می باشد چرا که در این حالت سپاری و نحوه حفظ و نگهداری اطلاعات به حداکثر مقدار خود خواهد رسید.
 2. استمرار در یادگیری : همانطوریکه انجام تمرینات در هر امری باعث می شود که آن ار به صورت عادت درآید، یادگیری و تمرین به یاد گرفتن مطالب جدید باعث می شود که امر یادگیری نیز به صورت عادی تبدیل به یک عادت شخصی شما گردد. چرا که ذهن شما عادت می کند به طور مرتب اطلاعات را دریافت و نگهداری نماید. برای مثال شخصی که شروع به یادگیری زبان خارجی می کند بایستی به صورت مستمر و روزانه مطالبی را از آن زبان به اطلاعات قبلی خود اضافه نماید در غیر این صورت اگر فاصله زمانی ایجاد شود باعث خواهد شد که مطالب یاد گرفته شده قبلی نیز فراموش شود.
 3. انگیزش در یادگیری: وجود انگیزه مناسب در شخص یادگیرنده باعث خواهد شد فرد اشتیاق کافیه برای یادگیری را داشته باشد. و این امر باعث بالا رفتن سرعت یادگیری می شود.
 4. تعیین هدف و استاندارد: مشخص کردن یک هدف همچنین استانداردهای لازم جهت رسیدن به آن هدف باعث می‌شود که یادگیرنده در طی مرحله یادگیری از مسیر خود منحرف شده و همواره جهت رسیدن به هدف تلاش نمایند.
 5. روشهای مختلف یادگیری: تا به حال شاید خیلی شنیده باشید که برخی از افراد می‌گویند حافظه تصویری ما از حافظه صوتی بهتر است و یا برعکس. حتی برخی افراد ادعا می کنند وقتی چیزی را می نویسند خیلی بهتر است موقعی که فقط گوش میکنند مطالب را یاد میگیرند. اما در این قسمت باید عنوان شود که درست است که برخی از افراد با شیوه های آموزش خاصی بهتر ارتباط برقرار کرده و خوب یاد می‌گیرند. اما باید در برخی از موارد شیوه‌های آموزشی خود را نیز تغییر دهند چرا که احتمال دارد در بعضی ها روش های مطالعه دیگر بهتر نتیجه دهد.
 6. تکرار مطالب آموخته شده به شخص دیگر: برای اینکه بتوانید مطالب یادگرفته خود را در ذهن خود ماندگارتر باید بتوانید اطلاعات را به زبان خودتان در ذهن خود ترجمه کنید. فرایند زمانی اتفاق بیفتد که شما مطالب یاد گرفته قبلی را دوباره با ادبیات و زبان خود ارائه دهید. بهترین کار برای اینکه این اتفاق بیفتد این است که شما این مطالب را به شخص دیگری تدریس نمایید.
 7. تجربه عملی: وجود آزمایشگاه ها و کارهای عملی باعث می شود که مطالب یاد گرفته شده مورد استفاده قرار گیرد و این امر یادگیرنده کمک می کند که ذهن او را جهت بهره گیری از یادگیری های خود فعال .نگه دارد
 8. ایجاد پل ارتباطی بین مطالب جدید و قدیم: هنگامی که یک مطلب جدید را میخواهید بیاموزید، بهتر است تا مدتی را به اطلاعات و داده های موجود در ذهنتان پیوند بزنید. در واقع به زبان ساده تر به ذهن خود بگویید که مثلاً این اطلاعات در ادامه اطلاعات کلان می باشد. چرا که این امر باعث خواهد شد طبقه‌بندی اطلاعات در ذهن شما به صورت اصولی انجام گیرد.
 9. عدم صرف وقت زیاد برای یادگیری: اگر فکر می کنید که مدت زمان زیادی را صرف یادگیری یک مطلب کرده اید ولی به صورت کافی آن را درک نموده اید. بهتر است سعی کنید از روش‌های دیگری جهت یادگیری آن استفاده نمایید. چرا که اگر مدت زمان یادگیری بسیار طولانی شود به احتمال زیاد شما هم خیلی زود آن را فراموش خواهید کرد.
 10. شناسایی بهترین روش یادگیری خودتان: همچنان که قبلا نیز اشاره شد روش های متفاوتی برای یادگیری وجود دارد. اما ذهن افراد طوری است که به یک روش بهتر از روش های دیگر اگر عکس العمل نشان می دهد. با شناسایی این روش سرعت یادگیری و دقت یادگیری شما افزایش خواهد یافت.
 11. بالا بردن تمرکز: شما یک تکلیفی را انجام می دهید باید سعی کنید تمرکز خود را نسبت به آن تکلیف حفظ نمایید. چرا که در صورتی که تمرکز خود را از دست دهید پارچه اند و یا چه سهمی این امر باعث خواهد شد که اثربخشی یادگیری کاهش پیدا کند.
 12. یادگیری گروهی: ایجاد گروه های بحث و گفتگو و شرکت در جلسات رفع اشکال و بیان نظرات باعث می شود. که یادگیرندگان واکنشهای یادگیری خود و همچنین هیجانات آموزشی را بتوانند کنترل و ابراز نمایند. و همچنین برای تعامل اجتماعی بهتر شرکت در جلسات  بحث و گفتگو بسیار موثر است.
 13. شرکت در آزمون: شرکت آزمونهای مربوط به مطالعات انجام شده باعث خواهد شد که قسمت یادآوری ذهن فعال تر شود و همچنین طبقه بندی مطالب نیز بهتر صورت پذیرد. برای یادگیری موثر بهتر است به صورت دوره ای مطالب یاد گرفته شده را در یک آزمون یادآوری نماییم.
یادگیری

جمع بندی مطالب در یادگیری موثر

با توجه به اهمیت موضوع یادگیری و همچنین ارزش بالای زمان و محدودیت آن، اگر قصد یادگیری دارید بهتر است وقت خود را تلف نمایید و با یادگیری موثر هم در زمان و هم در انرژی خود صرفه جویی نمایید. با رعایت اصول یادگیری موثر یادگیری شما بسیار کارآمد خواهد شد و شما می توانید در کوتاهترین زمان به بهترین نتیجه دست یابید. رعایت کردن این اصول مطرح شده در پاراگراف فوق به این راحتی و سادگی نیز نمی باشد. و اگر شما سعی کرده‌اید که اصول را کاملاً رعایت نمایید اما با این حال به نتیجه مطلوب نرسیده اید، توصیه می شود به یک متخصص مشاوره تحصیلی مراجعه نمایید چرا که هر یک از این اصول برای خود تفاسیر تخصصی دارند که در این مقاله نمی شود آنها را مطرح نمود.

مشاوره در یادگیری موثر

موسسه مشاوره تحصیلی دکتر صیادی با ارائه خدمات در زمینه انتخاب رشته و مشاوره تحصیلی و شغلی و همچنین در زمینه اختصاصی برنامه نویسی شخصی سازی شده با در نظر گرفتن یادگیری موثر در خدمت شما هموطنان می باشد. جهت رزرو کردن زمان ملاقات می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. و همچنین می توانید در دوره های آموزشی تندخوانی که توسط خانم دکتر صیادی برگزار می‌شود شرکت نمایید

رزرو زمان مشاوره

 

 

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *